Okna aluminiowe i plastikowe – wady i zalety

Wybór stolarki okiennej

Wymiana lub wstawienie okien zawsze wiąże się z dylematem związanym z wyborem ich rodzaju. Obecnie najczęściej stosowane są te wykonane z plastiku. Warto jednak wiedzieć, że wiele zalet mają również okna aluminiowe. Warszawa jest jednym z miast, na którego terenie działa wiele firm zajmujących się ich sprzedażą i montażem. Najczęściej w tym samym miejscu można także zamówić drzwi aluminiowe ppoż oraz wszelkiego rodzaju okucia i akcesoria.

Co warto wiedzieć o oknach plastikowych?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje okien, m.in. plastikowe, drewniane, a także okna aluminiowe. Producent mający doświadczenie w stolarce okiennej pomoże dobrać model, zgodny z oczekiwaniami klienta.
Okna plastikowe są najczęściej spotykanym rodzajem okien w budynkach mieszkalnych. Można je nabyć w dowolnym rozmiarze, a ich dodatkowym atutem jest to, że bardzo łatwo się je czyści. Możliwe jest w ich przypadku uzbrojenie, które zapewni ochronę antywłamaniową. Mają też właściwości izolacyjne, a dzięki nawiewnikom w pomieszczeniu zachowana zostaje odpowiednia cyrkulacja powietrza.
Minusem okien plastikowych jest natomiast mniej elegancki wygląd, a także brak możliwości naprawy uszkodzeń, takich jak nieestetycznie wyglądające rysy.

Okna aluminiowe – najważniejsze właściwości

Alternatywą dla okien plastikowych są okna aluminiowe. Warszawa jest siedzibą wielu firm zajmujących się ich montażem. Cechują się one eleganckim wyglądem i wszechstronnym zastosowaniem. Ich największym atutem jest duża wytrzymałość, którą odznaczają się również ścianki aluminiowe. Są też wyjątkowo szczelne, odporne na warunki zewnętrzne, a jednocześnie lekkie.
Minusem w przypadku okien aluminiowych jest ich cena. Jest to bowiem jedno z droższych rozwiązań, jeżeli chodzi o stolarkę okienną. Trzeba również liczyć się z faktem, że w ich przypadki nie ma możliwości naprawy uszkodzonej ramy okiennej. Niemniej jednak, świetna jakość i doskonały wygląd sprawiają, że jest to dobra inwestycja na wiele lat.

Które wybrać – okna aluminiowe czy plastikowe?

Finalna decyzja dotycząca rodzaju montowanych okien zależy od wielu czynników, a jednym z kluczowych jest przeważnie budżet, jakim się dysponuje. Okna aluminiowe są droższe od plastikowych, za czym stoi ich wyższa jakość. Są szczelne i bardzo trwałe, dlatego można uznać, że jest to opłacalna inwestycja.
Osoby, które cenią sobie oryginalny design, zdecydowanie powinny celować w okna aluminiowe. Warszawa jest miastem, na którego terenie można zamówić je w rozmaitych, nawet dość nietypowych kształtach.